• Aktualnie

      • Aktualności

          • BARDZO WAŻNE SPOTKANIE
            • BARDZO WAŻNE SPOTKANIE

              24.10.2022 roku, panie aspirant Katarzyna Wacławiak (z Komisariatu Policji w Rembertowie) oraz inspektor Joanna Karpińska (z Biura Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego) spotkały się w naszej szkole z uczniami klasy 7b. W trakcie prelekcji poruszyły między innymi kwestie dotyczące odpowiedzialności prawnej nieletnich. Prelegentki mówiły również na temat niebezpieńczeństw związanych z zażywaniem narkotyków i dopalaczy, którym nasza młodzież powiedziała stanowcze – NIE!

              Czytaj cały dokument

          • „Połączeni Wolontariatem”
            • „Połączeni Wolontariatem”

              Rozpoczynamy realizację kolejnego działania w ramach miejskiego projektu rozwoju wolontariatu „Ochotnicy warszawscy”. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy wszystkie publiczne szkoły podstawowe z terenu dzielnicy.

              W projekcie „Połączeni wolontariatem” wezmą udział nie tylko czytelnicy biblioteki, ale też uczniowie szkół: SP nr 189 z Oddziałami Integracyjnym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, SP nr 217 z Oddziałami Integracyjnymi im. „Obrońców Radiostacji AK w Rembertowie” w Warszawie oraz SP nr 376 im. Bohaterów Westerplatte. Podczas spotkania dyrektorów i koordynatorów wolontariatu ze wszystkich instytucji partnerskich omówiono szczegóły inicjatywy i dopracowano plan działania.

              Celem przedsięwzięcia jest integracja ochotników działających w placówkach kulturalnych i oświatowych na terenie Rembertowa. Uświadomienie wolontariuszom, że Wolontariat to jedność, wspólna idea, a nie rywalizacja i niezależnie od instytucji, w której są wolontariuszami przyświeca im jeden cel: dobrowolne działanie na rzecz innych.

              Program zakłada przeprowadzenie warsztatów, podczas których wolontariusze stworzą ulotki lub plakaty promujące wolontariat z wykorzystaniem loga wszystkich instytucji partnerskich. Najlepszy autorski projekt ulotki/plakatu, będzie promował wolontariat we wszystkich instytucjach biorących udział w działaniu. Ponadto wolontariusze i koordynatorzy wolontariatu wezmą udział w szkoleniu na temat tworzenia podcastów. Zdobytą wiedzę będą mogli wykorzystać nagrywając własne podcasty promujące nie tylko wolontariat, ale również dotyczące ich zainteresowań, fascynacji czytelniczych, hobby itp. Projekt zakończy się uroczystym wręczeniem dyplomów podczas Dnia Wolontariusza.

              Działanie finansowane jest ze środków m. st. Warszawy.
               

          •  Spotkanie z sędzią
            • Spotkanie z sędzią

              Znajomość prawa jest podstawą funkcjonowania świadomego obywatela. 11 października 2022 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z Sędzią, która w profesjonalny i przystępny sposób wprowadziła nas w tajniki prawa karnego i rodzinnego. Zapoznała uczniów z prawnymi konsekwencjami lekkomyślnego postępowania oraz przekazała kilka rad, którymi warto kierować się na każdym etapie swego życia.

              Czytaj dokument

          • Dzień Edukacji Narodowej w SP189
            • Dzień Edukacji Narodowej w SP189

              Wszystkim nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi oraz naszym emerytom, życzymy wszelkiej pomyślności, zdrowia, radości z osiągnięć w pracy zawodowej, wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności i powodzenia w życiu osobistym.

          • Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji
            • Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

              W dniach 3 – 9 października 2022 roku nasza Szkoła aktywnie włączy się w obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

              Październik jest miesiącem, w którym Europejskie oraz Polskie Towarzystwo Dysleksji zapraszają do udziału w akcji społecznej, której celem jest przypomnienie, że wśród nas – naszych kolegów, podopiecznych są także uczniowie o specyficznych potrzebach edukacyjnych.

              Tegoroczne obchody będą odbywać się pod hasłem: "Przełamujemy bariery".

              W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji w naszej Szkole odbędzie wiele ciekawych i wartościowych inicjatyw:

              1. Przesiewowe   badanie dysleksji rozwojowej wśród uczniów klas 1. prowadzone     przez psychologa szkolnego.
              2. Przesiewowe   badanie słuchu wśród uczniów klas 1. i 8. realizowane przez                Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.
              3. "Jestem rodzicem dziecka z dysleksją" - informacje i wskazówki dla                rodziców oraz praktyczne ćwiczenia do samodzielnej pracy z dzieckiem.
              4. Spotkania „Fascynujący świat książek - czyli uczymy się czytać razem”   - czytanie książek przez Dyrektora szkoły, p. Krzysztofa Okomskiego uczniom z klas 1 – 3.
              5. „Sławne osoby z dysleksją” - wystawa prac przygotowanych przez uczniów z klas 7. i 8.        
              6. „Trudny zwierzak” - konkurs plastyczny z nagrodami dla uczniów z klas 1 – 6 .            
              7. Czytanie bajek psychoedukacyjnych z serii "Bajki bez barier" wprowadzających dzieci w świat rówieśnika z dysleksją rozwojową.


              Obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji to także doskonała okazja, aby dowiedzieć się, lub przypomnieć sobie czym jest dysleksja.

              Dysleksja rozwojowa to specyficzne trudności w uczeniu się występujące u dzieci o prawidłowym rozwoju intelektualnym. Spowodowane są one zaburzeniami niektórych funkcji poznawczych, motorycznych i ich integracji, uwarunkowanymi nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Słowo „rozwojowa” oznacza, że symptomy występują u ucznia na każdym etapie rozwojowym, a trudności nie pojawiają się nagle i występują w nasilonym stopniu od początku nauki szkolnej. Mitem jest przekonanie, że dysleksja dotyka dzieci mniej zdolne od innych. Dysleksja to nie lenistwo, to nie nowa moda, czy trend diagnostyczny, lecz zjawisko, które możemy poznać i zrozumieć. Każde dziecko z dysleksją jest w stanie być wspaniałym uczniem, a później wspaniałym studentem i pracownikiem. Dysleksja wcale nie musi być przeszkodą w osiąganiu wielkich sukcesów i zrobieniu spektakularnej kariery.

              W Polsce dysleksja dotyczy ok. 10 % dzieci.

              Dysleksja rozwojowa obejmuje kilka rodzajów zaburzeń:

              • dysleksja – specyficzne trudności w czytaniu,

              • dysortografia – specyficzne trudności w opanowaniu poprawnej pisowni

              • dysgrafia – trudności w opanowaniu właściwego poziomu graficznego pisma

              • dyskalkulia – specyficzne trudności w uczeniu się matematyki.

              Dysleksję rozwojową diagnozujemy w starszym wieku szkolnym, natomiast w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym możemy mówić o ryzyku dysleksji.

               

              LINK DO MATERIAŁOW ŹRÓDŁOWYCH

               

              Zapraszamy do aktywnego udziału w obchodach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji w naszej Szkole.

              Beata Grycz

              Magdalena Banasik

              Magdalena Piotrowicz

              Daria Żach

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa nr 189 w Warszawie
        • 48 (22) 611 95 66; Fax: +48 (22) 611 95 66
        • ul. Dwóch Mieczy 5 04-491 Warszawa, województwo mazowieckie Poland
        • Administrcja strony: mczyzewski@eduwarszawa.pl
    • Nasze media

      • Logowanie