Aktualności
Życzymy Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
Turniej brydżowy
Dnia 18.12.2023r. w godzinach 9.00-12.00 w czytelni Szkoły Podstawowej nr 189 odbędzie się Turniej Brydżowy dla uczniów. Wezmą w nim udział uczestnicy zajęć finansowanych przez Urząd Dzielnicy Warszawa Rembertów.
Serdecznie zapraszam
Janusz Żmijewski-organizator
Warszawska Akcja "Zima w Mieście"
Warszawska Akcja "Zima w Mieście" 15 stycznia – 26 stycznia 2024 r.
Już od 24 listopada 2023 r. rozpoczynają się zapisy do tegorocznej edycji Warszawskiej Akcji „Zima w Mieście”. Tak, jak co roku w okresie ferii, warszawscy uczniowie oraz dzieci mieszkające w stolicy, będą miały zapewnioną opiekę oraz różnorodne zajęcia.
Warszawska Akcja „Zima w Mieście” 2024 adresowana jest do uczniów warszawskich szkół oraz dzieci (uczniów) mających stałe miejsce zamieszkania w Warszawie (status ucznia przysługuje osobom pobierającym naukę w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w okresie od 1 września do 31 sierpnia, oddział przedszkolny jest podstawową jednostką organizacyjną przedszkola i nie wchodzi w skład struktury organizacyjnej szkoły podstawowej).
Jak się zapisać?
Zapisy do Akcji „Zima w Mieście” 2024, przy wsparciu elektronicznego systemu zgłoszeń rozpoczną się 24 listopada 2023 r. od godziny 16:00 i potrwają do 10 grudnia 2023 r. do godziny 24:00 – zgodnie z zasadami postępowania rekrutacyjnego, zawierającymi szczegółowy harmonogram.
Rodzice dzieci rejestrują się w systemie za pomocą numeru pesel dziecka, następnie samodzielnie tworzą hasło. Po wprowadzeniu do systemu podstawowych informacji i wyborze turnusów feryjnych należy wskazać preferowane szkoły (od najbardziej do najmniej). Można wybrać dowolną liczbę szkół na każdy jednotygodniowy turnus, który trwa od poniedziałku do piątku.
Informacja o zakwalifikowaniu dziecka do Akcji „Zima w Mieście” 2024 zostanie opublikowana w systemie 15 grudnia 2023 r. o godzinie 16:00.
Kolejnym krokiem jest dokonanie opłaty za wyżywienie i opiekę. Proszę nie dokonywać opłat (przelewów) przed 1 stycznia 2024 r. Od 2 stycznia 2024 r. od godziny 8:00 do 8 stycznia 2024 r. do godziny 16:00, należy złożyć potwierdzenie dokonania opłat lub zaświadczenie o zwolnieniu z opłat wraz z wydrukiem karty kwalifikacyjnej i załącznikami (do pobrania z systemu) w każdej ze szkół, do której dziecko zostało zakwalifikowane. Ostateczną decyzję o przyjęciu dziecka do Akcji podejmuje organizator wypoczynku.
Przed wypełnieniem karty kwalifikacyjnej należy zapoznać się z zasadami oraz harmonogramem zapisów, które dostępne są na stronie: http://warszawa-zimawmiescie.pzo.edu.plwarszawa-zimawmiescie.pzo.edu.pl
Feryjne Placówki Edukacyjne
Podobnie jak w minionych latach FPE będą działać przez pięć dni w tygodniu, w godzinach od 7:00-8:00 do 16:00-17:00, zapewniając opiekę uczniom warszawskich szkół oraz dzieciom mieszkającymw Warszawie.
Rodzice wnoszą opłaty za posiłki oraz opiekę w Feryjnych Punktach Edukacyjnych. Opłata wynosi 20 zł dziennie za dwa posiłki w tym jeden ciepły oraz 30 zł dziennie za opiekę.
Z opłat za opiekę oraz posiłki podczas Akcji zwolnione są dzieci korzystające, w ciągu roku szkolnego, z bezpłatnych lub częściowo płatnych posiłków, na mocy decyzji dyrektora szkoły lub Ośrodka Pomocy Społecznej. Podstawą do zwolnienia z opłat za opiekę oraz posiłki podczas Akcji jest przedłożenie w FPE zaświadczenia z macierzystej szkoły lub Ośrodka Pomocy Społecznej o korzystaniu, w ciągu roku szkolnego z bezpłatnych lub częściowo płatnych posiłków.
Rodzice, których dzieci nie mogą korzystać z wyżywienia zbiorowego ze względu na wskazania lekarskie (na podstawie zaświadczenia lekarskiego), są zwolnieni z opłat za posiłki i zobowiązani do zapewnienia odpowiedniej diety we własnym zakresie.
Zapraszamy!
Krzysztof Okomski
Dyrektor
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 189
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
ul. Dwóch Mieczy 5 , 04-491 Warszawa
tel. 022 611-95-66 wew. 21
kokomski@eduwarszawa.pl
X Warszawski Konkurs Wiedzy o Zawodach - MÓJ WYMARZONY ZAWÓD
Konkurs polega na przygotowaniu jednej pracy w wybranej przez siebie formie dostępnej w tabeli oraz zaprezentowaniu jej przed Szkolną Komisją i Kapitułą Konkursu.
Etap szkolny w SP 189 - 13.11.2023 – 09.02.2024 – przygotowanie prac i złożenie ich u pedagoga w gabinecie 101 - 12.02.2024 – 23.02.2024 – przesłuchania przed Szkolną Komisją Konkursową, wybór najlepszych prac, które zostaną przesłane do udziału w etapie finałowym
Etap finałowy we WCIES - 26.02.2024 – 29.04.2024 – ocena prac przez i wybranie tych, które zostaną zaprezentowane przez autorów przed Kapitułą Konkursu - 23.05.2024 – Gala Finałowa – ogłoszenie zwycięzców
24 listopada - Dzień Pluszowego Misia
Pluszowy miś ma swoją historię W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosevelt wybrał się na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał uwolnić misia, a anegdota ta ukazała się w formie komiksu w amerykańskiej prasie. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Pewien producent zabawek zainspirowany obejrzaną historią postanowił stworzyć nową zabawkę dla dzieci, małego, pluszowego niedźwiadka. Na cześć prezydenta nazwał go Teddy Bear.
Nasz Projekt: Pozytywna Uwaga
Obchody 105. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę w Dzielnicy Rembertów.
Szanowni Państwo,
... w imieniu Rady i Zarządu Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy przesyłam zaproszenie dla Państwa Dyrektorów oraz grona pedagogicznego wraz z uczniami i pocztami sztandarowymi na obchody 105. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę w Dzielnicy Rembertów.
Uroczystość odbędzie się 11 listopada 2023 r.
Teren: parafia Rzymskokatolicka Matki Boskiej Zwycięskiej ul. Grzybowa 1.Program uroczystości:
9.45 – Złożenie wiązanki pod Tablicą Pamięci.
10.00 –10.45: Msza Święta w intencji Ojczyzny.
10.45 – 11.45: Koncert Orkiestry Koncertowej VICTORIA.
12.00: Odśpiewanie Hymnu Państwowego wraz z Orkiestrą Koncertową „Victoria” przed wejściem do Kościoła.
12.05: Polonez – wspólny taniec z Zespołem Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” na dziedzińcu Kościoła.
12.00-13.30: Atrakcje dla dzieci, grochówka.W sprawach organizacyjnych można się kontaktować z:
- Moniką Sochacką, naczelnikiem Wydziału Kultury i Promocji, adres e-mail: m.sochacka@um.warszawa.pl, tel.: 22 44 33 854, 503 130 982
lub - Alicją Babicz, głównym specjalistą Wydziału Kultury i Promocji, adres e-mail: ababicz@um.warszawa.pl, tel.: 22 44 33 797.
Uprzejmie proszę o zamieszczenie na Państwa stronach internetowych informacji nt. obchodów 105. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę w Dzielnicy Rembertów. W załączniku plakat z prośbą o wydrukowanie i wywieszenie na tablicach ogłoszeń.
Dziękuję i pozdrawiam
Alicja Babicz
Główny Specjalista
URZĄD MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY
Urząd Dzielnicy RembertówWydział Kultury i Promocji dla Dzielnicy Rembertów
al. gen. A. Chruściela "Montera" 28, 04-401
Warszawa, pokój 607tel. 22 443 3797- Moniką Sochacką, naczelnikiem Wydziału Kultury i Promocji, adres e-mail: m.sochacka@um.warszawa.pl, tel.: 22 44 33 854, 503 130 982
Otwarcie muralu w dniu 7 listopada o godzinie 14.00
W imieniu Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Rembertów m.st Warszawy zapraszam Państwa na otwarcie muralu w dniu 7 listopada o godzinie 14.00.
Spotkanie będzie podsumowaniem akcji edukacyjno - informacyjnej pn. „Rembertów dla czystego powietrza”.
Na terenie Dzielnicy Rembertów występuje problem z jakością powietrza. Szczególnie w okresie grzewczym czyli jesienno-zimowym odczuwalne jest zanieczyszczenie powietrza. W okresach bezwietrznych, przy zamgleniach problem się nasila. Dlatego niezbędne jest podjęcie szeregu działań prowadzących do poprawy świadomości społecznej w zakresie emisyjności budynków mieszkalnych, spalania niskiej jakości paliw, używania przestarzałych kotłów grzewczych, emisyjności wynikającej z ruchu samochodowego.
Przeprowadzono kompleksową akcję edukacyjno – informacyjną na terenie dzielnicy w formie plakatów, wykładów, informacji zamieszczanych na stronie internetowej Dzielnicy Rembertów, warsztatów dla mieszkańców o tematyce przeciwdziałania smogu oraz wykonaniu muralu o tematyce promującej ochronę powietrza.
Ogłoszono konkurs „Walka z zanieczyszczeniami powietrza na co dzień wokół nas” z nagrodami.
W dniu 7 listopada - w dniu odsłonięcia muralu - zostanie zorganizowane stoisko informacyjne przy budynku Urzędu Dzielnicy. Przeprowadzone zostaną warsztaty o tematyce ekologicznej oraz będą rozdawane ulotki informacyjne o tematyce antysmogowej oraz ulotki z możliwością uzyskania dofinansowania do inwestycji z zakresu ochrony środowiska typu: do wymiany pieca, do likwidacji zbiorników bezodpływowych, do odnawialnych źródeł energii.
Na zakończenie będzie zrobione wspólne zdjęcie z mieszkańcami.
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie skierowanym do wszystkich pt. „Walka z zanieczyszczeniami powietrza na co dzień wokół nas” oraz do uczestniczenia w otwarciu muralu.
Archiwum Gazety Przerwa
Gazetka Przerwa 10'2023
Jak poczuć się dobrze wśród innych ludzi
Warto zapoznać sie z dokumentem
Elżbieta Maria Sobiepan
pedagog / doradca zawodowy
19 października - akcja "Przerwa na Czytanie"
24
Nasza szkoła dołączyła do międzynarodowej 4 edycji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Będzie częścią pięknego czytelniczego święta.Akcja „Przerwa na Czytanie” odbędzie się w naszej szkole w dniu 19 października w godzinach 8.00-12.00.
Każdy uczeń w klasie i świetlicy niech wybierze interesującą, ulubioną książkę w formie tradycyjnej lub ebooka. Czytamy wszyscy na przerwach to co lubimy. Czytamy w sali, na korytarzu, na schodach itp. Może będzie ładna pogoda, więc zachęcam do przerwy z książkami na dworze, można uatrakcyjnić akcję przebraniem lub innymi pomysłami, zaprosić kogoś z rodziny, kto będzie dzieciom czytał!
Strefy czytania z wolontariuszami będą też w bibliotece i na korytarzu I piętra „Pod skrzydłami”
Koniecznie proszę o zdjęcia i relacje filmowe z wykorzystaniem plakatu, który można wziąć w bibliotece.
Relacje wysłać na pocztę po zakończeniu akcji na adres: apastor@eduwarszawa.pl
Dolacz do czwartej miedzynarodowej edycji bicia rekordu w liczbie osob czytajacych na przerwie
BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY
W środę, 28 września 2023 roku, odbyły się u nas zajęcia z uczniami klas pierwszych, dotyczące bezpieczeństwa na drodze, przeprowadzone przez panią z rembertowskiej Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego i policjantów z naszego Komisariatu Policji. Głównym celem tych zajęć było, kształtowanie właściwych postaw wśród pierwszoklasistów oraz nawyków bezpiecznego zachowania na drogach. Była teoria, dużo praktyki, trochę zabawy i cukierki. Wielką frajdę sprawiła dzieciom możliwość posiedzenia w radiowozie oraz indywidualne „pogawędki” z policjantami. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali odblaski oraz plany lekcji. Mamy nadzieję, że wspólne działania, zaowocują poprawą bezpieczeństwa naszych milusińskich.
Pedagog / doradca zawodowy
Elżbieta Maria Sobiepan
16-20 października Tydzień Uczniowskiej Supermocy
Zadanie dla klasy to przygotowanie dwóch kolorowych tronów, jeden dla królowej, a drugi dla króla, które staną w waszej sali lub na korytarzu w szkole, aby każda osoba mogła na nim zasiąść i zrobić sobie zdjęcie. Za tronem przygotowujemy ściankę z kolorowymi zegarami narysowanymi przez uczniów i podpisanymi imieniem autora.
Elżbieta Maria Sobiepan pedagog,
doradca zawodowy
250 rocznica Komisji Edukacji Narodowej
Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r. Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione w 1972 roku, określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej.
Historia Dnia Nauczyciela w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Konferencja została zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. W 1982 roku Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastąpiła Karta Nauczyciela, zmieniając nazwę święta na Dzień Edukacji Narodowej oraz wprowadzając przepis: Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty.
Tak obchodziliśmy 250 rocznicę postania Komisji Edukacji Narodowej
Ćwiczenia dla Najmłodszych
Świetlica w roku szkolnym 2023/24 działa od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.00 – 17. 30
Świetlica w roku szkolnym 2023/2024 działa od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.00 – 17. 30
Aby zapisać dziecko należy wypełnić WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ (załącznik na stronie szkoły lub do pobrania w świetlicy) i złożyć ją do świetlicy.
Celem działalności świetlicy szkolnej jest przede wszystkim zapewnienie opieki uczniom przed zajęciami lekcyjnymi i po ich zakończeniu. Zabawa jest obok nauki podstawową formą aktywności dzieci. Dlatego też uczniowie uczęszczający do świetlicy mają czas na dowolne zabawy. Poza wsparciem przy odrabianiu pracy domowej, uczniowie biorą udział w :
- zajęciach plastyczno-technicznych - swobodnych grach i zabawach - zajęciach sportowych i ruchowych na szkolnym patio i hali sportowej - zajęciach z wykorzystaniem środków audiowizualnych (oglądanie bajek, filmów dla dzieci, słuchanie piosenek)
- zajęciach dydaktycznych (krzyżówki, rebusy, zgadywanki, wykreślanki, doskonalenie czytania)
- zabawach okolicznościowych.
W świetlicy działają świetlicowe koła zainteresowań :
· „Misz Masz z pętelką” koło rękodzieła – p. R. Stachnik
· „Taniec igły z nitką” koło krawieckie – p. M. Sawczuk
· Koło plastyczne – p. K. Gasik – Żurawska
· Koło wokalno – rytmiczne – p. K. Tryc
· Koło sportowe – p. J. Lesicki
Ubezpieczenia szkolne dla uczniów
Szanowni Państwo prosimy o zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia w Naszej szkole. Poniżej znajdują sie dwa linki do dokumentów związanych z ubezpieczeniem.
Dzień języków obcych
W dniu 26 września 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. W ramach obchodów tego dnia nauczyciele języków obcych z naszej szkoły zorganizowali konkurs, w którym uczniowie klas 5-8 wybrali po jednym z krajów anglo-, niemiecko- lub francuskojęzycznych położonych w Europie i przygotowali stoiska promocyjne wybranych przez siebie państw. Uczniowie wykazali się niesamowitą umiejętnością pracy w grupie oraz kreatywnością, tworząc stoiska językowe.
- Klasa 5a wybrała Francję,
- Klasa 5b wybrała Włochy,
- Klasa 7a wybrała Grecję,
- Klasa 7b wybrała Czechy,
- Klasa 8b wybrała Hiszpanię.
Pierwsza część konkursu odbyła się na 5 godzinie lekcyjnej, kiedy to uczniowie wraz z nauczycielami i wychowawcami dekorowali sale, przygotowywali potrawy i stroje. Na 6 godzinie lekcyjnej uczniowie odwiedzali stoiska pozostałych klas, degustując potrawy i biorąc udział w quizach.
Po zwiedzeniu wszystkich stoisk każdy uczeń mógł oddać głos na swojego faworyta z zastrzeżeniem, że nie wolno było zagłosować na swoją klasę. Drużyna, która uzyskała największą liczbę głosów w nagrodę zdobyła darmowe wyjście do kina z wychowawcą na wybrany przez siebie film.
Wyniki:
-
Pierwsze miejsce zajęła klasa 5A,
-
Drugie miejsce zajęła klasa 8B,
-
Trzecie miejsce zajęła klasa 7B.
Matematyka dla klas 4 i 5 - doskonalimy umiejętności
Utrwalamy umiejętność posługiwania się czterema działaniami arytmetycznymi w zakresie od 1 do 100